Obec Kravany
Kravany

Preventívne opatrenia na ochranu seniorov

Preventívne opatrenia na ochranu seniorov 1

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Poprade upozorňuje verejnosť, najmä seniorov na neustále páchanie podvodov na senioroch prostredníctvom zaužívaných legiend-spôsobov a to:

1. legenda

Podvodník sa predstaví ako príbuzný, známy, lekár alebo ako policajt. Seniorovi oznámi, že jeho príbuzný napr. vnuk alebo syn spôsobil dopravnú nehodu, leží  v nemocnici a nemôže komunikovať lebo si pri nehode odhryzol jazyk a súrne potrebuje peniaze na vyplatenie škody, ošetrenie a neoznámenie prípadu polícii. Seniora dôrazne požiada, aby nikoho nekontaktoval, s nikým túto záležitosť nepreberal, lebo jeho príbuzný bude mať z toho problémy a môže ísť do väzenia, pretože šoféroval pod vplyvom alkoholu a pri nehode ťažko niekoho zranil.

1. legenda

Podvodník sa predstaví ako zamestnanec Slovenskej pošty a spýta sa seniora, či mu má vydať z peňazí alebo rozmeniť, aby mu mohol vrátiť preplatok a následne podvodník ukončí hovor. Podvodník následne zavolá späť a teraz sa predstaví ako policajt a oznámi seniorovi, že je v nebezpečenstve, pretože v dome v ktorom býva sú zlodeji a polícia ho spolu s jeho majetkom chce chrániť. Preto má všetky peniaze cennosti a zlaté šperky dať do tašky a následne vyhodiť z okna alebo z balkóna.

1. legenda

Podvodník sa predstaví ako policajt a oznámi seniorovi, že si ho vytypovali páchatelia, ktorí ho chcú vykradnúť.  Následne povie seniorovi, aby vložil všetky svoje cenné veci spolu s finančnou hotovosťou do tašky, ktorú má vyhodiť z okna. Podvodník povie seniorovi, že si má ľahnúť na zem a čakať na ďalšie inštrukcie. Sú prípady, keď páchateľ oznámi seniorovi, že mu hrozí odcudzenie finančnej hotovosti z účtu. Následne naviguje seniora do banky, aby vybral z účtu všetky peniaze a vložil ich do papierového vrecka a nechal niekde na ulici, či už na lavičke, pri koši alebo na zemi pri aute.

Polícia upozorňuje, že podvodníci úmyselne volajú niekoľkokrát za sebou, aby znemožnili seniorovi preveriť u príbuzných, uvádzané skutočnosti v telefóne. Pre peniaze si prídu k seniorovi osobne alebo ho požiadajú, aby ich priniesol na určené miesto. Sú prípady kedy k seniorovi pošlú taxík. V niektorých prípadoch podvodníci požiadajú seniora, aby peniaze zaslal na konkrétny účet v banke. Konkrétne číslo účtu podvodníci seniorovi povedia cez telefón alebo mu ho zašlú cez SMS. V takomto prípade polícia odporúča, aby senior požiadal o pomoc pracovníka banky.

Dátum vloženia: 26. 1. 2023 8:10
Dátum poslednej aktualizácie: 26. 1. 2023 8:23
Autor: Správca Webu

Meniny má Miroslav, Mieroslav, Bertold, Bertolda, Mieroslava

Zajtra má meniny Vieroslava, Vieroľub, Vieromil, Vieroslav

Virtuálny cintorín

dnes, piatok 29. 3. 2024
mierny dážď 12 °C 3 °C
sobota 30. 3. polojasno 18/7 °C
nedeľa 31. 3. polojasno 16/9 °C
pondelok 1. 4. mierny dážď 18/9 °C

Náhodný výber z galérie

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

SMS spravodaj

sms spravodaj

Prijímajte dôležité oznamy vo forme notifikácií a upozornení

Bezplatná registrácia